ciecie laserem

Czy wycinanie laserem jest mniej kosztowne?

Rosnąca popularność lasera światłowodowego wynika z jego wysokiej szybkości i dokładności cięcia, a także z oszczędności, które firma może uzyskać stosując go. Wycinarki fiber nie tylko są tańsze w utrzymaniu i pobierają mniej energii niż lasery gazowe, ale też dzięki nim spada emisja gazów cieplarnianych. Jaka jest wydajność lasera światłowodowego i dlaczego warto w niego zainwestować?

Czym jest laser światłowodowy?

Wycinarka fiber to najbardziej zaawansowane, dostępne obecnie na rynku urządzenie służące do cięcia na gorąco surowców takich, jak: stal nierdzewna i węglowa, miedź i mosiądz oraz aluminium. Można ciąć nią m.in. profile, rury i blachy. Laser fiber charakteryzuje cienka, skupiona wiązka o dużej gęstości mocy, która z łatwością roztapia materiał. Do jego zalet zalicza się również stałość wiązki, pozwalająca na precyzyjną obróbkę elementów, a także lekką, ruchomą głowicę. Laser światłowodowy z powodzeniem może być wykorzystywany do wycinania detali, a także do produkcji wymagającej wysokiej powtarzalności.

Czy wycinarki fiber są energooszczędne?

Lasery gazowe, np. CO2 charakteryzują się niewielką sprawnością, na poziomie kilku procent, dlatego od pewnego czasu wypierane są przez lasery światłowodowe, które wyróżnia sprawność przetwarzania światła wynosząca nawet 70% i wypadkowa sprawność energii na poziomie około 30%. Ponadto, maszyny fiber pobierają znacznie mniej energii niż lasery gazowe. Wycinarka CO2 mająca moc 4kW potrzebuje 40kW energii, a wycinarka fiber o tej samej mocy pobiera 13 kW. Energooszczędność tego typu urządzeń wynika również z niskich kosztów ich konserwacji. Nowoczesne wycinarki laserowe można zakupić np. w firmie Maszyny Polskie z Torunia.

Czy stosowanie lasera światłowodowego pozwala na uzyskanie oszczędności?

Precyzyjny strumień lasera w wycinarkach światłowodowych może wypalić bardzo wąską szczelinę w różnego rodzaju materiałach. Urządzenia fiber tworzą skupioną strefę wpływu energii cieplnej, dzięki czemu działają jedynie na obrabianą część elementu. Pozwala to na uzyskanie oszczędności związanych z minimalnym ubytkiem surowca. Przedmiot obrabiany laserem fiber charakteryzuje gładka powierzchnia, dlatego nie wymaga on dodatkowej obróbki przy pomocy innych urządzeń.

Dodaj komentarz