czarnoziemy

Czym charakteryzują się czarnoziemy?

Czy wiesz, że czarnoziemy są rodzajem gleby, która na tle innych wyróżnia się wysoką urodzajnością? Mimo iż w Polsce stanowią zaledwie 1% powierzchni, to są cenione ze względu na ich żyzność. To idealny rodzaj ziemi do uprawy buraków, zbóż i kukurydzy. W zależności od rodzaju czarnoziem powstał z lessów lub z roślinności leśnej. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ten typ ziemi i sprawdź, co sprawia, że czarnoziem jest tak wyjątkowy.

Jak powstały i gdzie występują czarnoziemy?

Czarnoziemy powstają bez dopływu wód gruntowych, co sprawia, że określa się je mianem gleby autogenicznej. W Polsce można je spotkać na Wyżynie Małopolskiej, Lubelskiej lub Płaskowyżu Głubczyckim. Powstanie czarnoziemu najprościej wyjaśnić za pomocą przebiegu procesu czarnoziemnego, czyli po obumarciu szczątków fauny i flory glebowej zaczęła wytwarzać się próchnica. Inną przyczyną jest obecność dużej ilości materii organicznej w glebie. W takim przypadku dochodzi do mineralizowania części biomasy, a pozostała część przekształcona zostaje w trwałe związki próchnicze, wyróżniające się czarnym zabarwieniem.

Właściwości czarnoziemu, czyli z jakich względów jest tak ceniony?

Nie ma wątpliwości, że ze względu na swoją żyzność czarnoziem jest szczególnie ceniony przez rolników. Jednak ze względu na małe ilości tej gleby na powierzchni, zachodzi potrzeba sprzedaży ziemi urodzajnej. Gdańsk jest miastem, gdzie można znaleźć korzystne oferty tej usługi. Przykładem może być firma El-Kop. Wyburzenia budynków w pomorskim to główny zakres działalności przedsiębiorstwa. To, co wyróżnia czarnoziem na tle innych gleb to jego ziarnisto-grudkowa struktura oraz perfekcyjne właściwości wodno-powietrzne. Co więcej, ten typ ziemi ma w sobie wysoki poziom zawartości wapnia w składzie, sięgający nawet 90%. W przypadku żyzności czarnoziem wykazuje intensywną i naturalną humifikację, a także w górnej części gleby wysoki poziom próchnicy. Szacuje się, że zajmuje ona około 15% gleby. Ze względu na jego właściwości, porowatą budowę i przepuszczalność, czarnoziem idealnie nadaje się do uprawy roślin, w tym np. bawełny i pszenicy. Warto pamiętać, że niewłaściwe wykorzystanie gleby powoduje jej stopniową degradację i erozję, a także spadek urodzajności.

Dodaj komentarz