Czym charakteryzują się lasery terapeutyczne?
Światło laserowe wykorzystuje się jako formę terapii w różnych gałęziach medycyny, a także w kosmetologii od wielu lat. Właściwości terapeutyczne tego typu światła polegają na tym, że potrafią zmienić strukturę chemiczną komórek i tkanek. Lasery terapeutyczne emitują promieniowanie elektromagnetyczne o długościach fal bezpiecznych dla człowieka. Dowiedz się o nich więcej.
Laseroterapia – jakie są wskazania do jej stosowania?
Laseroterapia to szeroko stosowana metoda terapeutyczna, wykazująca działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, usprawniające mikrokrążenie, przyspieszające regenerację tkanek oraz stymulujące procesy immunologiczne. Wskazania do zastosowania lasera w terapii to między innymi:
- stany zapalne tkanek miękkich
- nerwobóle
- bóle mięśni
- choroby skóry, rany, odleżyny
- stany pourazowe narządów ruchu
- stany zapalne stawów i tkanek okołostawowych
- zmiany zwyrodnieniowe
- zespół cieśni nadgarstka
- dna moczanowa
Laser jest również chętnie wykorzystywany w dermatologii i kosmetologii, np. do zabiegów redukujących cellulit czy trądzik.
Laser terapeutyczny – cechy charakterystyczne
Polska nazwa „laser” oznacza wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Określenie to jest tłumaczeniem angielskiej nazwy Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Lasery terapeutyczne można kupić u wyspecjalizowanych w tej działce sprzedawców. Jedną z firm jest na przykład Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe „byt-med”.
Wysokiej jakości laser terapeutyczny charakteryzuje się przede wszystkim:
- precyzyjną regulacją parametrów zabiegu
- możliwością dopasowania parametrów do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta
- nowoczesną technologią zapewniającą: wysoką efektywność zabiegów, możliwość pracy ciągłej oraz bezpieczeństwo pacjentów
Warto wiedzieć, że zabiegi laserowe dają znakomite efekty lecznicze. Efekt oddziaływania lasera na tkanki zależy od kilku czynników: długości fali, mocy i dawki energii, częstotliwości impulsów oraz czasu naświetlania. Liczy się także ilość wykonanych zabiegów. O wszystkich tych czynnikach zawsze decyduje lekarz, a zabiegi muszą być wykonane przez wyspecjalizowany personel medyczny.