Fascynująca kultura Dalekiego Wschodu
Cywilizacja chińska trwa nieprzerwanie od 5 tysięcy lat i tyle samo liczy sobie niezwykła, często niezrozumiała, ale nieustannie fascynująca, kultura Dalekiego Wschodu. To właśnie tam powstały oryginalne religie i nurty filozoficzne, niezliczone wynalazki, dzieła muzyczne, teatralne i literackie, które wzbudzają zachwyt do dziś. Warto zatem odkrywać na nowo Państwo Środka, sięgając po poświęcone dawnym Chinom książki.
Filozofia polityczna starożytnych Chin
Starożytne Chiny to miejsce narodzin myśli politycznej i wojennej. Zasady i metody konfrontacji z wrogiem oraz skuteczne strategie zwycięstwa przedstawiono między innymi w słynnym traktacie Sun Tzu Sztuka wojny, wydanym niedawno w bezpośrednim przekładzie z klasycznego języka chińskiego Piotra Plebaniaka (sinologa i miłośnika kultury Dalekiego Wschodu) jako Sun Zi i jego Sztuka wojny. Filozofia i praktyka oddziaływania na bieg zdarzeń. W tej książce o filozofii politycznej znajdziemy ponadto wypowiedzi ekspertów, a całość stanowi monumentalne i unikalne kompendium wiedzy o skutecznym działaniu i wojnie rozumianej nie tylko jako konflikt zbrojny, ale walka z przeciwnościami, jakie codziennie spotykamy w życiu.
Intrygujący świat Niebiańskiego Imperium
Chiny zyskały przydomek Niebiańskiego Imperium, ponieważ wierzono tam, że ziemia jest miejscem pobytu zarówno ludzi, jak i bogów. By dowiedzieć się więcej i poznać baśnie, legendy oraz historyczne anegdoty z Państwa Środka, trzeba przeczytać wydaną niedawno przez polskie wydawnictwo narodowe Capital książkę Piotra Plebaniaka Mulan i inne opowieści z dawnych Chin, która zabierze czytelnika w niezwykły świat Dalekiego Wschodu. Autor odpowie w niej na wiele intrygujących pytań, np. co oznacza zwrot „mowa demonów” lub kim jest „starzec pod księżycem”.
Chińskie sentencje, które nie tracą na aktualności
Chińczycy są mistrzami celnych maksym, które trafiają w sedno, zmuszają do refleksji i pozostają aktualne mimo upływu wieków. Warto po nie sięgać, by lepiej zrozumieć kulturę Państwa Środka i odnaleźć inspirację do działania. Jedną z najpiękniejszych książek stanowiących zbiór sentencji z chińskiej literatury jest Starożytna mądrość chińska w sentencjach Piotra Plebaniaka. By cytaty były zrozumiałe dla osób słabo znających chińską kulturę, zostały opatrzone wyczerpującymi komentarzami, które poszerzają horyzonty. Ich czytanie pozwala poznać kulturę zupełnie inną od naszej i zyskać nową perspektywę.