Jak kupować mądrze – praktyczne porady

Zakupy wbrew pozorom nie są łatwą sztuką. Większość z nas chciałaby móc kupić wszystkie niezbędne produkty, a jednocześnie nie wydawać przy tym dużo. Jest to szczególnie ważne współcześnie, gdy ceny żywności bardzo szybko rosną. Co możemy zrobić, żeby wydawać mniej, a jednocześnie tego nie odczuwać?

Wybierzmy odpowiedni sklep

Jeżeli naszym priorytetem jest oszczędzanie, powinniśmy wybierać sklepy, w których jest najtaniej. Większe zakupy zdecydowanie lepiej jest zrobić w Lidlu (zapłacimy jeszcze mniej, gdy skorzystamy z najnowszych gazetek promocyjnych Lidl) niż w osiedlowym sklepie, gdzie ceny są co najmniej kilkanaście procent wyższe. Gdy będziemy robić większe zakupy raz na tydzień, zaoszczędzimy nawet w przypadku dojazdów do Lidla (lub innego sklepu, który oferuje niskie ceny).

Zastanówmy się co jest nam potrzebne

Osoby, które regularnie przepłacają za zakupy często dopiero w sklepie zaczynają się zastanawiać co jest im potrzebne. Jest to duży błąd. Jeśli chcemy kupować taniej, musimy nauczyć się planować. Idealnie byłoby, gdybyśmy byli w stanie zaplanować, co będziemy jeść w nadchodzącym tygodniu (dodatkową korzyścią takiego planowania jest możliwość przygotowania posiłków na dwa dni). Postarajmy się zaplanować posiłki, które lubimy, dzięki czemu zmniejszy się prawdopodobieństwo, że w ciągu następnych dni nie będziemy mieli ochoty jeść tego, co przygotowaliśmy.

Warto jest zaplanować również zakup produktów okazjonalnych. Przykładowo w Lidlu można nabyć odzież na jesień, lato, zimę lub wiosnę w bardzo atrakcyjnych cenach. Korzystając z gazetek promocyjnych możemy sprawdzić, kiedy będą dostępne produkty, których potrzebujemy. W efekcie będziemy w stanie wybrać najbardziej dogodny termin zakupów.

Uważajmy na marketingowe sztuczki

Podczas zakupów bardzo często gubią nas sztuczki specjalistów od marketingu. Jesteśmy podatni na nie tym bardziej, gdy ich nie znamy. Powinniśmy mieć świadomość, że w sklepach wszystko (muzyka, oświetlenie, zapachy, ułożenie produktów) jest zaplanowane w taki sposób, żeby klienci kupili jak najwięcej i wydali więcej niż by chcieli. Możemy zwiększyć swoje szanse na uniknięcie impulsywnych zakupów, jeżeli przyjdziemy do sklepu najedzeni. Bardzo często zdarza się, że układ asortymentu jest zaprojektowany w taki sposób, żebyśmy musieli przejść cały sklep w celu kupienia podstawowych rzeczy. Starajmy się unikać błądzenia po sklepowych alejkach bez celu i od razu udajmy się do stoisk z potrzebnymi nam produktami. Nie zaszkodzi, jeśli podczas zakupów będziemy słuchać własnej muzyki (powinna być dynamiczna, żeby skłonić nas do szybkiego wyjścia ze sklepu).

Sprawdźmy, czy nasz sklep oferuje karty lojalnościowe

Możemy kupować o wiele taniej, jeżeli skorzystamy z kart lojalnościowych oferowanych przez nasz sklep. Korzystając z aplikacji możemy nabyć wybrane produkty nawet kilkadziesiąt procent taniej.

Zastanówmy się zanim skorzystamy z promocji

Każdy klient powinien zdawać sobie sprawę, że kupowanie w promocji nie zawsze wiąże się z oszczędnościami. Zdarza się, że produkty w opakowaniach zbiorczych, czy też produkty z gratisami są w rzeczywistości droższe niż te same produkty kupowane samodzielnie. Jeżeli widzimy opakowanie zbiorcze soków, w którym trzy butelki mają być darmowe, koniecznie sprawdźmy ile kosztuje pojedynczy sok i porównajmy ile zaoszczędzimy kupując duże opakowanie. Możemy być zaskoczeni, gdy okaże się, że bardziej opłacalne jest kupienie produktów bez „promocji”.

Jeżeli regularnie odwiedzamy ten sam sklep, postarajmy się zapamiętać ceny produktów, po które sięgamy najczęściej. Niekiedy zdarza się, że sklep podnosi cenę danej rzeczy, żeby następnie sprzedawać ją w bardzo atrakcyjnej promocji. Niestety porównując cenę promocyjną do ceny przez stałej, często okazuje się, że oszczędność wcale nie jest taka znaczna

Dodaj komentarz