wms

System WMS – ile czasu może trwać wdrożenie?

Zarządzanie magazynem to jedno z najważniejszych wyzwań nie tylko w przypadku firm działających w branży logistycznej, ale również zdecydowanie szerszego zakresu działalności, w tym rozwijającego się w błyskawicznym tempie rynku e-commerce. Podejmowanie efektywnych działań w tym zakresie nie jest możliwe bez nowoczesnego oprogramowania komputerowego, takiego jak system WMS. Przykładowe wdrożenia udowadniają, że to znakomite posunięcie, które przekłada się bezpośrednio na osiągane rezultaty. Warto wobec tego dowiedzieć się więcej na temat samego wdrożenia oraz tego, ile trwa proces.

Czym jest magazynowy system informatyczny?

Wykorzystywane w przedsiębiorstwach oprogramowanie odpowiada za różne aspekty funkcjonowania firmy. Wśród nich, oprócz najbardziej popularnych typów programów, wspierających organizację czy przekazywanie danych, można znaleźć również zdecydowanie bardziej skomplikowane narzędzia, umożliwiające kompleksowe zarządzanie wybranymi obszarami.

Szczególne miejsce zajmują systemy WMS (Warehouse Management System), dostarczane przez takie firmy jak katowicki Kotrak, który zajmuje się dostarczaniem rozwiązań IT dla nowoczesnego biznesu – https://kotrak.com/pl/oferta/oprogramowanie-wms/. System zarządzania magazynem usprawnia przepływ informacji i dokumentów w przedsiębiorstwie oraz umożliwia optymalne wykorzystanie zasobów magazynowych. Dzięki temu udaje się zautomatyzować wiele zachodzących w nim procesów oraz działać zdecydowanie efektywniej.

WMS: logistyka i inne branże

Prowadzenie przemyślanej polityki magazynowej to w wielu przypadkach czynnik, który przekłada się na osiągane przez całe przedsiębiorstwo rezultaty. W szczególny sposób dotyczy to zwłaszcza branży logistycznej i transportowej.

Zła organizacja pracy magazynu, problemy z lokalizowaniem konkretnych produktów lub niewłaściwy przepływ danych sprawiają, że może dojść do bardzo kosztownych i ryzykownych opóźnień. W równej mierze dotyczy to jednak również przedsiębiorstw reprezentujących inne branże.

Programy WMS sprawdzają się w przypadku każdej firmy, która korzysta z przestrzeni magazynowej. To także jedna z najważniejszych inwestycji w przypadku branży e-commerce, której wydajność w znacznej mierze zależy od niezakłóconej dystrybucji.

Jakie zadania wykonują systemy WMS?

System zarządzania magazynem podchodzi kompleksowo do wszystkich procesów, które mają miejsce w magazynie, jednocześnie współpracuje także z innym oprogramowaniem wykorzystywanym w firmie. Zazwyczaj występuje w postaci jednego z modułów systemu ERP (ang. Enterpise Resource Planning, zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa). Dzięki temu programy WMS wspierają:

  • przepływ towarów w magazynie,

  • monitorowanie stanów magazynowych,

  • aktualizowanie informacji w czasie rzeczywistym,

  • przepływ dokumentów,

  • diagnostykę problemów,

  • raportowanie, dokonywanie analiz i działań optymalizacyjnych.

Ile trwa wdrożenie magazynowych systemów informatycznych?

Wiele wątpliwości przedsiębiorców dotyczy przy tym czasu niezbędnego na wdrożenie systemu WMS. Dużo zależy choćby od doświadczenia firmy odpowiedzialnej za implementację rozwiązań, które zostaną przez nią zaproponowane.

Wpływ na długość procesu wdrażania systemu WMS ma również wielkość podmiotu oraz posiadane zasoby: zarówno ludzkie, jak i technologiczne. Doświadczony dostawca na pewno będzie w stanie zaproponować plan, który będzie odpowiadał zarówno wymaganiom organizacji, jak i celom, które będzie chciała osiągnąć dzięki wdrożeniu, uwzględniając przy tym rozbudowane czynniki finansowe i biznesowe.

 

 

Dodaj komentarz